Oświetlenie wnętrza – nastrój i funkcjonalność

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Zastanawiając się nad aranżacją wnętrza we własnym domu, mieszkaniu lub pokoju należy poświęcić dużo uwagi właściwemu oświetleniu. Dziś przedstawimy Wam kilka wskazówek, jak w odpowiednio jasnej przestrzeni z przyjemnością gotować, sprzątać i przede wszystkim wypoczywać.

Światło pozwala zarówno uwydatnić piękne elementy wystroju wnętrza, jak i ukryć pewne niekoniecznie warte uwagi drobiazgi. Jednak to nie wszytko, co możemy zrobić w naszym mieszkaniu za pomocą gry światła i cienia. Odpowiednio poprowadzone strumienie oświetlenia pozwolą na wyrównanie dysproporcji we wnętrzu, delikatne wydłużenie krótkiego korytarza czy optyczne poszerzenie wąskiego pokoju. Należy jednak nie zapominać o istocie funkcji pomieszczenia przy projektowaniu oświetlenia.

Salon

Oświetlenie salonu.

Oświetlenie wnętrza salonu.

To miejsce, gdzie spędzamy większość swojego wolnego czasu. W związku z tym powinno znajdować się tu zarówno oświetlenie o dużym natężeniu światła, jak i to o nieco niższym, wprowadzającym nastrój spokoju i relaksu. Ważne jest, aby wybrane przez nas rozwiązanie ułatwiało nam wykonywanie codziennych obowiązków a jednocześnie stanowiło dekorację wnętrza. Światło sufitowe ma za zadanie równomiernie otaczać wnętrze ciepłą, łagodną barwią. Jeśli sufit w Twoim mieszkaniu jest dość wysoko, to możesz pozwolić sobie na efektowny żyrandol, który będą podziwiać Twoi goście. Pamiętajmy jednak, że konieczne jest umieszczenie w ów czas dodatkowego światła, najlepiej z możliwością regulacji, co pozwoli dopasować jego siłę do indywidualnych potrzeb. Doświetlenie dodatkowo przestrzeni za telewizorem odciąży zmęczone oczy.

Sypialnia

Oświetlenie sypialni.

Oświetlenie sypialni.

W tym miejscu możemy poszaleć z designerskim oświetleniem. Pamiętajmy, że jego zadaniem jest przede wszystkim stworzenie atmosfery spokoju, który sprzyja wypoczynkowi w łóżku sypialnianym. Możemy tutaj zrezygnować z centralnego światła sufitowego, na rzecz kilku punktów świetlnych rozpraszających subtelne poblaski po całym wnętrzu sypialni. Doskonałym miejscem na lampę jest stolik nocny. Jeśli lubisz czytać książki lub gazety w łóżku, to wybierz lampę z możliwością regulacji promienia świetlnego. W sypialni sprawdzają się również kinkiety, lampy stojące i małe ozdobne lampeczki.

Kuchnia

Oświetlenie kuchni.

Oświetlenie kuchni.

W przypadku projektowania kuchni, element światła jest jednym z najistotniejszych punktów. Rozpocznijmy od strumienia światła ogólnego. Powinno ono doświetlać umiarkowaną siłą całą powierzchnię kuchni, a najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj duża lampa sufitowa o ciepłym odcieniu. Poza ogólnym niezbędne są dodatkowe punktu umieszczone: pod szafkami kuchennymi (aby umożliwić pracę przy blacie kuchennym), nad stołem w jadalni oraz nad zlewem. Tak przemyślane i korzystnie rozmieszczone światło sprawi, że przygotowywanie posiłków oraz sprzątanie we własnym domu będzie przyjemnością.

Funkcjonalność domów, mieszkań czy poszczególnych pomieszczeń oraz nastrój panujący w nich, jest ściele związany z elementami aranżacji wnętrz. Odpowiedni wybór rozwiązań, dodatków a także korzystne rozmieszczenie oświetlenia to gwarancja pięknego wyglądu wnętrza oraz świetnej domowej atmosfery. 

Projektanci i architekci JLT Design z Bydgoszczy to fachowcy, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest oświetlenie wnętrza. Posiadają oni ogrom doświadczenia i profesjonalną wiedzę, dlatego najlepiej zaopiekują się projektowaniem twojej przestrzeni oraz aranżacją wnętrza, a w tym również oświetlenia aby dać Ci przyjemność korzystania z własnego domu.

 

Autor: Joanna Data aktualizacji: