Projektując pokoje dziecięce…

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Należy przede wszystkim pamiętać, że pokój dziecka jest wnętrzem do jego pracy – nauki, zabawy, przechowywania zabawek a także snu. Projekt przestrzeni dla malucha musi spełniać te wszystkie funkcje zaledwie na kilku metrach kwadratowych. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego projektanci w naszej pracowni dokładają wszelkich starań, aby gotowa realizacja projektu pokoju dziecięcego dodatkowo współgrała z aranżacją całego domu lub mieszkania.

Kolorowy pokój dziecięcy dla Tosi

Kolorowy pokój dziecięcy dla Tosi

Przede wszystkim należy uwzględnić potrzeby i marzenia dziecka. Starsze dzieci możemy zapytać o zdanie, np. ulubiony kolor, natomiast wnętrze dla niemowlęcia powinno spełniać również oczekiwania rodziców. Dlaczego? Ponieważ to właśnie opiekunowie będą w nim karmić, przewijać i porządkować rzeczy. Nie należy zapominać o istocie wysokiej estetyki omawianych wnętrz przeznaczonych dla pociech, gdyż np. barwy wystroju mają wpływ na psychikę, emocje i zachowania. Kreowanie pokoju dziecka na styl Disneylandu może natomiast spowodować, że brakuje szafy, w której chcemy podchowywać ubranka i zabawki. 

Obraz do pokoju dziecięcego, przedstawiający postacie bajkowe.

Obraz do pokoju dziecięcego, przedstawiający postacie bajkowe.

Dla najmłodszych powinno się projektować na kolanach. Maluch lub przedszkolak powinien mieć nisko zagospodarowane miejsce na najczęściej używane przedmioty, tj. ulubione zabawki i ubrania. Samodzielnie może w ów czas po nie sięgnąć i odłożyć z powrotem na półkę. W wyższej części przestrzeni, powinna się znaleźć tzw.strefa rodzica, do której dziecko ma ograniczony dostęp. Można tam ułożyć rzeczy rzadko używane, a także garderoba na przyszły sezon.

Jasny pokój dziecięcy dla Nikodema.

Jasny pokój dziecięcy dla Nikodema.

Nastolatek sam decyduje o organizacji przedmiotów zaprowadzając swoje porządki, dlatego bezpieczniej jest poprawnie zaprojektować dla niego wnętrze. Nie odczuje on wtedy ingerencji rodzica w jego przestrzeń, ukrytej pod prawidłowym projektem pokoju. 

Nasi projektanci i architekci wnętrz profesjonalnie i fachowo zajmują się urządzeniem pokoi dla niemowląt, dzieci i nastolatków. Pracując przy wielu projektach, odciążając rodziców oraz ponosząc odpowiedzialność za wszystkie kwestie właściwej aranżacji wnętrz dla dzieci posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie, dlatego można nam zaufać.

Autor: Joanna Data aktualizacji: